Pożyczka gotówkowa – jaki bank ma najniższe oprocentowanie?


Koniec roku to dla wielu osób – zwłaszcza rodziców dzieci w wieku szkolnym – czas zwiększonych wydatków. Jak je sfinansować, jeśli brakuje gotówki? Sprawdziliśmy, gdzie najtaniej otrzymać pożyczkę gotówkową.

Zobacz aktualny ranking kredytów gotówkowych.

Małżeństwo z dochodem 2,5 tysiąca złotych miesięcznie, z dwojgiem dzieci, potrzebuje niewielkiej pożyczki – w formie debetu w koncie, długu na karcie kredytowej albo w formie pożyczki gotówkowej. Co powinni wybrać? Co się najbardziej opłaca i w jakim banku?
Open Finance sprawdził warunki pożyczek w kilku dużych bankach: PKO BP, Pekao, mBanku, ING BSK, BZ WBK, Kredyt Banku i Millennium.
Oczywiście, najbardziej naturalnym posunięciem jest udanie się do banku, który prowadzi ROR. Pożyczenie 1,5 tys. złotych na rok najmniej kosztowałoby w BZ WBK (pod warunkiem posiadania tam ROR-u) – 95 zł. Zaciągając w tym banku debet w koncie, po roku zapłacilibyśmy 1,5 tys. zł plus 183 zł kosztów. W ING koszt pożyczki gotówkowej wyniósłby 187 zł, zadłużenia na karcie kredytowej – 211 zł, zaś debetu w koncie – 224 zł. Tańszy jest Bank Millenium – 112 zł pożyczka gotówkowa, debet w koncie (w zależności od rodzaju konta) może kosztować od 49 do 139 zł, zaś karta kredytowa – od 133 do 198 zł. Poza najtańszą opcją w Millenium jasno wynika z tego zestawienia, że najtańszą opcją pożyczenia pieniędzy jest właśnie pożyczka gotówkowa – opcja często pomijana przez klientów, gdy w grę wchodzą mniejsze sumy pieniędzy (niższe niż 4-5 tysięcy złotych). Eksperci doradzają, że jeśli komuś zależy na jak najniższych kosztach obsługi długu, powinien szukać najkorzystniejszej dla siebie pożyczki gotówkowej (zaczynając od banku, w którym prowadzi konto, bo banki często obniżają oprocentowanie dla klientów wewnętrznych). Niewątpliwym plusem tej opcji jest również narzucona przez bank mobilizacja do spłaty zadłużenia. Klient musi się trzymać harmonogramu spłaty rat.

Klienci wewnętrzni mogą też liczyć na szybką decyzję w sprawie debetu w koncie czy kredytu odnawialnego. Jest to rozwiązanie – we wszystkich bankach – mniej kosztowne niż dług na karcie kredytowej.
Również pozyskanie w banku karty kredytowej z dnia na dzień nie jest łatwe. Ale jeśli kartę już mamy, i chcemy nią zapłacić za szkolne zakupy, wówczas zdecydowanie warto zrobić to przez transakcje bezgotówkowe – wypłata pieniędzy z bankomatu generuje zdecydowanie najwyższe koszty i jest – w porównaniu z innymi sposobami pożyczenia pieniędzy – nieopłacalna.
Najlepszym rozwiązaniem jest przy tym zamiana długu na karcie na kredyt ratalny – nie wszystkie banki mają takie rozwiązanie, inne – jak np. Millenium – stosują je na wybranych kartach. Millenium oferuje na jednej z kart zamianę zadłużenia na kredyt nieoprocentowany (klient płaci tylko jednoprocentową prowizję). Korzyści: jest taniej, i mamy „bat” w postaci harmonogramu spłaty rat.
Eksperci radzą również, by przed podjęciem decyzji poprosić bank o wyliczenie kosztów. To najlepiej chroni przed pożyczaniem pieniędzy „w ciemno”, czyli drogo.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s